TRABZON AKÇAABAT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ahmet Üçüncü´nün 23 Nisan Mesajı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 98. yılı nedeniyle İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ahmet Üçüncü bir mesaj yayınladı.
İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ahmet Üçüncü´nün 23 Nisan Mesajı

Cumhuriyet güneşinin berrak yüzünü vatan ufkunda gösterdiği gün olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 98. Yıldönümüne ulaşmanın heyecanıyla, kavuşmuş olduğumuz bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı daha sevinç ve coşkuyla kutluyoruz.

         Türk milleti zor günlerden geçti tarihi süreç içerisinde. Fakat bu onurlu millet hiçbir zaman yılmadı ve boyun eğmedi. Şerefli ecdadımız güzel günlerin yakın olduğuna dair umudunu hiç yitirmedi. Bu vatanın evlatları en zor günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni dualarla açtılar. Bu duygu ve düşüncelerle açıldı Birinci  Türkiye Büyük Millet Meclisi. Sabır ve tahammülle adım adım hedeflenen noktaya gelindi. Zorluklar bir bir aşıldı, gün geldi ufkun ötesi görüldü.

         23 Nisan bizim için alelade bir tarih değildir. Bir dönüm noktasıdır esaret zincirleriyle ayakları bağlanmak istenen yaralı aslanın… Sabrın sonunun selamet olduğunun en güzel örneğidir. Bir milletin küllerinden doğuşunun cümle âleme ilanıdır 23 Nisan.

Sokaklar gülümsüyor, ağaçlar bir başka güzel bugün. Güneş tebessüm ediyor karanlıklara. Göklerin mavisi denizlere göz kırpıyor. Bayraklar mağrur bir edayla salınıyor gönderde. Barut kokularını bastırmış gül kokuları. Gönüller vatan sevgisiyle dolup taşmakta...

Bayrağın ak’ı kırmızısına cilve yapıyor seher vakitlerinde. Evlerden şarkılar türküler yükseliyor. Uyunur mu çocuk bayramında hiç. Sabahın ilk ışıklarıyla çocuklar uykularından uyanmış. Bırakın uyumayı, minik yürekler yerlerinde bile duramıyorlar.

Dünyada tek çocuk bayramı olarak bilinen 23 Nisan’da bayram heyecanı minik yüreklere sığmıyor. Gözler sevinç gözyaşlarıyla dolmakta. Gülüp eğlenmekte çocuklarımız. Türk milletinin en şerefli günlerinden biri yaşanmakta çarşıda, pazarda, dağda, ovada… Davullar, zurnalar çalınmakta.

Dünya çocukları barış, sevgi ve hoşgörü bayrağını yürek gönderine çekmek için Ankara’da toplanmış. Barış türküleri söylenmekte masmavi göklerin altında. Denizler coşmakta, kıyıları dövmekte köpüklü dalgalar… İlkbaharın müjdecisi kelebekler sevinçlerini çiçeklerle paylaşmakta, Bahçeler kış uykusundan uyanmakta. Halaylar çekilmekte…

 

Sevgili çocuklar, sevgili gençler, geleceğimizin teminatı , güzel yürekler;

       Her şeyin en güzeline layık olan sizler; okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan, çözüm odaklı eleştirilerde bulunabilen, günceli çağdaş yaklaşımlarla değerlendiren, yenilikçi, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, milli, manevi değerlerine ve dinine bağlı, insan haklarına saygılı, evrensel insani değerleri tam olarak algılamış, kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe, ülkemiz ve insanlık adına büyük bir kazanım olacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Bu donanım; sizi, ailenizi, milletimizi, ülkemizi ve insanlığı yüceltecektir. Yeter ki birikimli olmak için çalışın; başarmak için samimi ve gayretli olun…

 

Sevgili Öğretmen Arkadaşlarım;

     Biliyoruz ki, bugün milletlerarası ilişkilerde, egemenlik ve güç kavramı, bilgiyi kullanma yeteneğine sahip olanlar ve yeteneklerini geliştirenler tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu itibarla geleceğimizin en büyük teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi bilgili, toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilecek girişken, küresel düşünüp, yerel hareket edebilen tarzda yetiştirebilme sorumluluğu üzerinizdedir. Sizin bunu gerçekleştirebileceğinizden eminiz. Yapmakta olduğunuz bu kutsal görev her türlü takdirin üzerindedir.

        Değerli Öğrenciler

      Sizin şahsınızda bütün dünya çocuklarının bayramını kutluyor, dünyadaki tüm çocuklarının gözlerinden öpüyorum. Bütün çocuklara barış dolu, mutluluk dolu bir dünya temenni ediyorum. Özellikle ülkemizde, ilimizde ve ilçemizde yaşayan misafir öğrencilerimizle hep birlikte güzel anlar yaşamınızı, ömür boyu sürecek arkadaşlıkların, dostlukların, kardeşliklerin olmasını diliyorum". 23 Nisan ölüm kalım savaşının inançla mayalandığı ve zaferle neticelendiği andır. Demokrasi ve egemenlik ışığı çocukların önünü aydınlatmaktadır. Bir milletin sarsılmaz inancının meyvelerini topladığı müstesna bir gündür. Esaret zincirlerinin kırıldığı bir zaman dilimidir 23 Nisan.... Bugün Atatürk’ün çocuklarımıza eşsiz bir armağanıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun. Bugünü anlamlandıran çocuklarımızın, ülkemizin, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

                                                                                                       Ahmet ÜÇÜNCÜ

                                                                                                     Milli Eğitim Müdürü

Orta Mahalle İnönü Caddesi No 56 Akçaabat / TRABZON - (462) 228 10 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.